Kobiety też grają w piłkę w Polsce!

Kobiety też grają w piłkę w Polsce!

Piłka nożna to najbardziej popularny sport w naszym kraju. Rozgrywki krajowej ligi przyciągają na stadiony i przed telewizory setki tysięcy kibiców, rozpalając emocje na wiele miesięcy. W cieniu męskiej piłki funkcjonuje jej kobieca odmiana, a mało kto wie, że piłka nożna kobiet w Polsce to nie fanaberia feministek, lecz całkiem dobrze rozwijający się sport, w którym uczestniczy 180 klubów z całego kraju. Najlepsze drużyny walczą w Ekstralidze, a oprócz niej działają też I liga składająca się z dwóch grup, II liga podzielona na cztery grupy i II liga z aż 17 grupami. Oprócz tego rozgrywany jest też Puchar Polski.

Kobiety grają w piłkę w Polsce już od początku XX wieku. Na początku działo się to nieoficjalnie i towarzysko, a dopiero w 1921 roku w Poznaniu powstał pierwszy oficjalny zespół piłkarski, będący sekcją Towarzystwa Sportowego Unja Poznań. Pierwszym oficjalnym meczem był rozegrany w 1957 roku pojedynek Kolejarz Katowice – Czarni Szczecin, zakończony czterobramkowym zwycięstwem piłkarek ze Śląska. Od 1975 roku panie startowały w mistrzostwach Polski seniorek, najpierw nieoficjalnych, a od 1979 roku oficjalnych. Pierwszym Mistrzem Polski zostały Czarne Sosnowiec.

Od 1981 roku reprezentacja pań rozgrywa międzynarodowe mecze. Obecnie w światowym rankingu panie zajmują trzydziestą pierwszą pozycję – dokładnie tą samą co nasi panowie w swoim rankingu FIFA. W rozgrywkach Ekstraligi najbardziej utytułowanym klubem są Czarni Sosnowiec (aż 12 mistrzostw Polski), jednak w ostatnich latach największe sukcesy odnosi drużyna Medyka Konin. Nasze zawodniczki grają też w Lidze Mistrzyń Kobiet.

Add Comment