Jak dobrze zaprojektować i wybudować boisko do piłki nożnej?

Jak dobrze zaprojektować i wybudować boisko do piłki nożnej?

Dzieci lubią ruch i zabawę na świeżym powietrzu. Nie trudno je więc namówić do sportu, w czasie którego będą mogły rywalizować z kolegami, a przy tym rozwijać swoje umiejętności w wybranej dziedzinie. Jedną z najpopularniejszych dyscyplin wśród młodzieży jest oczywiście piłka nożna, dlatego też warto zadbać o to, by powstało profesjonalne boisko piłkarskie.

Na samym początku trzeba dobrze się zastanowić nad miejscem, w którym chce się wybudować boisko piłkarskie. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, by murawa stała się właściwa do gry. W pierwszej kolejności należy pozbyć się chwastów i mchów – pomocny okaże się na pewno wertykulator, będący maszyną do nacinania darni, usuwając martwe rośliny i wspomagając napowietrzenie gleby. Warto też pamiętać o zasianiu odrobiny świeżej trawy, co sprawi, że murawa zrobi się bardziej gęsta.

Boisko piłkarskie musi charakteryzować się wyjątkowo równą nawierzchnią. Jeśli zauważy się spore nierówności, konieczne okaże się użycie walca, w przypadku tych mniejszych można z powodzeniem wykorzystać szpadel lub grabie. Na źle przygotowanej do gry powierzchni zawodnicy łatwiej ulegną kontuzjom, a także będą mieli większe trudności z opanowaniem piłki. Zabójcze dla kiepskiej murawy mogą się okazać także trudne warunki atmosferyczne – ulewne deszcze, śnieg czy mróz. Jeśli boisko piłkarskie zostanie zaniedbane, powstaną na nim kałuże, zupełnie uniemożliwiające rozegranie meczu.

Aby zachować idealną murawę, warto wybrać odpowiedni gatunek trawy do stworzenia nawierzchni boiska. Poleca się szczególnie wiechlina łąkowa oraz życica trwała. Zwykle sprzedaje się już gotowe mieszkanki, specjalnie przygotowane do zasiewania boiska piłkarskiego. Oczywiście, jeśli ma się kogoś, kto zna się dobrze na ogrodnictwie, można zakupić też trawę z rolki, która jednak jest bardzo kosztowna.

Jeśli chodzi o boisko piłkarskie, murawa wymaga stałej pielęgnacji. Należy ją przycinać co dwa, trzy dni, by źdźbła nie przekroczyły długości 2,5-3cm. Naturalnie, nie każdy ma czas, by przeprowadzać systematycznie takie zabiegi, dlatego wówczas radzi się zakupić automatyczną kosiarkę, która odpowiednio zaprogramowana, wykona pracę za właściciela. Ważnym elementem pielęgnacji boiska jest oczywiście stałe podlewanie trawy. Można używać standardowego szlaucha, ale warto też rozważyć system automatycznego nawadniania.

Niezbędne jest także zadbanie o kwestie techniczne. Boisko piłkarskie musi zostać odpowiednio oznaczone – na początku trzeba wytyczyć linie boczne oraz bramkowe. Muszą mieć one szerokość 10-12 centymetrów, najlepiej namalowane płynną kredą (odporne na działanie deszczu). Stosowanie popularnego niegdyś wapna nie jest wskazane, ponieważ składnik ten jest szkodliwy dla zdrowia. Słupki bramki powinny mieć wysokość 2,44 metra, a odległość między nimi musi wynosić 7,32 metra.

W wielu przypadkach nie można sobie pozwolić na budowę pełnowymiarowego boiska piłkarskiego. Z tego powodu trzeba więc podzielić jego wymiary i zachować odpowiednie proporcje. Wówczas gra będzie możliwa nawet na mniejszym obszarze.