Jak oświetlić boisko sportowe? Poradnik!

Jak oświetlić boisko sportowe? Poradnik!

Boiska wykorzystywane są o różnych porach w ciągu dnia, dlatego bardzo ważne jest zadbanie o właściwe oświetlenie. Dobrze dobrane i rozmieszczone oprawy świetlne nie tylko zapewnią odpowiedni poziom widoczności, ale także pozwolą dostarczyć kibicom dodatkowych wrażeń i emocji. Pozostaje więc odpowiedzieć na pytanie, jak oświetlić boisko sportowe, tak aby było ono funkcjonalne, zgodne z obowiązującymi normami i zasadami oraz ciekawe wizualnie. Zapraszamy do przeczytania poniższego poradnika, który rozjaśni wszystkie istotne kwestie.

Dlaczego odpowiednio dobrane oświetlenie obiektów sportowych jest takie ważne?

Oświetlenie jest istotne głównie w przypadku rozgrywek odbywających się w porach wieczornych, kiedy panuje już zmrok. Konieczne jest wówczas zapewnienie odpowiednich warunków zarówno zawodnikom, jak i innym uczestnikom wydarzenia – trenerom, sędziom, kibicom i fotoreporterom. Źle dobrane oświetlenie boiska może mieć negatywny wpływ na przebieg wydarzenia. Niewystarczająca ilość światła może utrudniać grę, a zbyt intensywne światło może z kolei rozproszyć i oślepiać zawodników.

Oświetlenie obiektów sportowych a obowiązujące zasady i normy

Każde oświetlenie boiska piłkarskiego powinno być tworzone w oparciu o stosowne normy i przepisy. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę, że niemal każda federacja sportowa ma też swoje odrębne warunki dotyczące oświetlenia obiektu sportowego, których należy bezwzględnie przestrzegać. W przeciwnym razie na danym obiekcie nie będą mogły być realizowane wydarzenia sportowe organizowane przy współpracy z konkretną federacją, której wymagania nie zostały uwzględnione na etapie projektowania.

Odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia na boisku

Projekt oświetlenia boiska piłkarskiego czy innego obiektu sportowego powinien w pierwszej kolejności zakładać wybór miejsc, w których pojawią się oprawy świetlne. Rozwiązania w tym przypadku są dwa. Pierwsze zakłada rozmieszczenie punktów świetlnych w narożnikach boiska i po jego bokach. Oprawy montuje się wówczas na specjalnie do tego skonstruowanych masztach i w zależności od klasy i rangi dobiera się ich ilość. Zwykle wykorzystuje się liczbę 4, 6 lub 8 masztów na jednym boisku. Drugie rozwiązanie jest nieco bardziej zaawansowane technologicznie i zakłada wykorzystanie elementów konstrukcyjnych zadaszenia trybun, na których montowane są projektory oświetlenia. Ten sposób stosuje się jednak na wysokiej jakości boiskach o wysokim szczeblu i znaczeniu. Czasem też stosuje się obydwa te rozwiązania jednocześnie. Wybór rozmieszczenia jest również determinowany przez warunki panujące na boisku. Jeśli obiekt nie posiada wysokich trybun, automatycznie nie ma też możliwości zastosowania rozwiązania z wykorzystaniem projektorów montowanych do elementów konstrukcyjnych.

Odpowiednie natężenie światła i inne parametry

Oprawy świetlne powinny mieć takie natężenie świetlne, aby nie oślepiały zawodników i innych uczestników wydarzenia sportowego. Ponadto światło nie może być skierowane w stronę nieba ani poza obszar boiska, ponieważ nie tylko światło takie nie będzie spełniało swojej funkcji, ale też może być przeszkadzające dla osób przebywających w innych obiektach znajdujących się w pobliżu, np. dla mieszkańców z pobliskich osiedli. W przypadku oświetlenia boiska piłkarskiego należy pamiętać, aby nie umieszczać punktów świetlnych za strefą podbramkową. Wszystkie oprawy świetlne powinny emitować światło o jednej, określonej barwie, tak aby całość tworzyła spójne oświetlenie. Zakres temperatury światła kształtuje się od 4 200 do 5 600K, a przypadku lamp LED od 2 600 do 3 700K. Wyższe wartości dedykowane są głównie dla sportów rozgrywanych na świeżym powietrzu i dla oświetlenia boisk bez zadaszenia. Preferowany współczynnik oddawania barw wynosi 90. Z uwagi na wysokie koszty utrzymania oświetlenia obiektów sportowych, specjaliści rekomendują wybór opraw z diodami LED. Generują one bowiem znacznie mniejsze koszty, niż tradycyjnie wykorzystywane halogeny, które jeszcze do niedawna znajdowały się na każdym stadionie sportowym.

Add Comment