Czym jest dośrodkowanie i jak je wykonać?

Czym jest dośrodkowanie i jak je wykonać?

Dośrodkowanie jest częstym elementem każdego meczu. Polega na przekserowaniu piłki w środek pola karnego, gdzie powinni czekać ustawieni zawodnicy z drużyny. Wykonanie dośrodkowanie nie należy do prostych zadań. Dużą przeszkodą zawsze są obrońcy rywala, którzy za wszelką cenę chcą przejąć piłkę na swoją korzyść. By dobrze wykonać dośrodkowanie, należy poświęcić sporo czasu na odpowiednie ćwiczenia.

Źle wykonywane dośrodkowania nigdy nie dadzą oczekiwanego rezultatu. Należy pamiętać, by piłkę uderzać zawsze wewnętrzną stroną stopy. Przed każdym dośrodkowaniem, trzeba oczywiście zobaczyć, czy koledzy z drużyny są dobrze ustawieni i przygotowani na wrzutkę. Zanim wykona się dośrodkowanie, należy lekko odchylić ciało, by piłka mogła lepiej się odbić.

Wykonując dośrodkowanie nie wolno zastanawiać się nad tym, co zrobi bramkarz. Trzeba mocno skupić się na swoich umiejętnościach technicznych, by móc następnie posłać piłkę w odpowiednie miejsce. Dzięki dokładnemu podaniu bramkarz i obrona przeciwnika, z pewnością nie będą mieli łatwego zadania. Jeśli pozostali zawodnicy dobrze odczytają intencje dośrodkowującego, pojawi się szansa, że piłka trafi prosto do bramki.

Na początku dośrodkowania nigdy nie wychodzą dobrze, ale regularne ćwiczenia z kolegami pomagają dojść do perfekcji. Przy pierwszych próbach piłka często nie trafia do adresata i zostaje przejęta przez brakarza lub obrońcę przeciwnej drużyny.

Ćwicząc dośrodkowanie, trzeba pamiętać o zagraniu wewnętrzną częścią stopy. Zagranie to nazywane jest „uderzeniem piłki pasem”. By technicznie prawidłowo je wykonać, należy ustawić nogę postawną, czyli tę, na której opiera się ciężar ciała, ustawić na wysokości piłki. Noga powinna być również lekko ugięta w stawie kolanowym. Trzeba również pilnować odpowiedniej odległości piłki – ważne by wynosiła ona odległość około 10-20 cm od nogi. Palce od nogi uderzającej, koniecznie należy skierować w kierunku uderzenia piłki.

Ćwiczenia doskonalące technikę uderzania piłki wewnętrzną stroną stopy wykonuje się najpierw w parach, następnie w trójkach a dopiero później w większych grupach. Treningi warto zaczynać od rozgrzewki. Ćwiczenia w dwójkach polegają na tym, że jedna osoba kuca i trzyma piłkę w rękach na ziemi. Drugi zawodnik na zmianę dostawia prawą i lewą nogę do piłki, a później wykonuje udawane uderzenie wewnętrzną stroną stopy. Można też ćwiczyć poprzez nabieganie na piłkę, która stoi na ziemi i wykonywanie podania wewnętrzną częścią stopy do towarzysza.

Zawodnicy, grający na pozycji bocznych pomocników oraz bocznych obrońców, powinni również opanować sztukę dośrodkowania wewnętrznym podbiciem. Przy wykonywaniu tego elementu bardzo ważny jest właściwy nabieg na piłkę, ponieważ od niego zależy, w którym kierunku ona ostatecznie poleci. Zwykle to dośrodkowanie wykonują podczas akcji ofensywnych zawodnicy, znajdujący się w bocznej strefie boiska, by skierować piłkę w samo centrum pola karnego.

Warto pamiętać, że każdy piłkarz posiada własną technikę wykonywania dośrodkowań. Duży wpływ mają na to oczywiście ćwiczenia oraz indywidualny, wypracowywany przez lata styl.