Co się stało z włoską piłką nożną?

Co się stało z włoską piłką nożną?

Historia włoskiej piłki nożnej może być przestrogą dla większości europejskich lig piłkarskich. Jeszcze kilka lat temu liga włoska (Serie A) należała do najlepszych lig w Europie. Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że to średni europejski poziom. Nie wiedzieć dlaczego, włoskie kluby piłkarskie jeden po drugim popadały w coraz większe kłopoty. Wszystko przez działania korupcyjne i ustawianie meczy, które właśnie w najlepszych czasach włoskiej Serie A było na porządku dziennym. Kto widział najlepsze i najbardziej ekscytujące mecze włoskiej ligi, tan mógł podejrzewać, że liga włoska (Serie A) to nie do końca czysta i sportowa rywalizacja. Zbyt wiele i zbyt szybko na meczach się działo. Przez afery korupcyjne i kłopoty finansowe wiele klubów włoskiej ligi musiało zaczynać swoją przygodę z włoską piłką od przysłowiowego zera. Wielki Juventus Turyn czy drużyna z piękną historią AC Fiorentina zostały karnie zdegradowane ale powróciły w jeszcze większym stylu. Szczególnie ciekawa jest historia klubu z Florencji, który został zdegradowany do odpowiednika Naszej czwartej klasy rozgrywkowej. W teorii klub z Florencji został zupełnie zlikwidowany, ale kibice i założone przez nich stowarzyszenie sportowe uzyskało zgodę do wykorzystania nazwy wielkiego poprzednika i dzisiaj w praktyce klub ten znowu gra w wielkiej Serie A.

Natomiast drużyna Juventusu została przesunięta w dół o jedną klasę rozgrywek. Liga włoska (Serie A) ma swoje zaplecze piłkarskie w postaci Serie B. Juve wróciło jednak na sam szczyt i w ostatnim sezonie zostało Mistrzem Włoch. Oprócz mistrzostwa kraju gracze Starej Damy spisali się znakomicie również w Lidze Mistrzów – dotarli do finału eliminując po drodze drużynę Królewskich z Madrytu. Niestety, ale mistrz Włoch w finale musiał uznać wyższość najlepszej drużyny świata, jaką jest FC Barcelona.

Zastanawiając się nad tym, komu w tym sezonie liga włoska (Serie A) będzie sprzyjać należy zauważyć, że w dzisiejszym wymiarze jest ona bardzo egzotyczna. Drużyny takie jak Frosinone, Carpi czy Empoli mogą mieć ciężko utrzymać się w niej na kolejny sezon. Szczególnie na zainteresowane zasługuje beniaminek z Carpi. To drużyna, którą śmiało można określić jako totalnego kopciuszka włoskiej ligi. Ale liga włoska (Serie A) rządzi się swoimi prawami. Wszystko dlatego, że jest ona naprawdę wyrównana. I chociaż pewnym i murowanym faworytem do mistrzowskiego tytułu jest Juventus Turyn to o dalsze miejsca walka będzie bardzo zaciekła.

W tym sezonie liga włoska (Serie A) będzie bardzo mocno interesować kibiców w Polsce, właśnie dzięki wspomnianemu powyżej już kopciuszkowi z Carpi. Wszystko dlatego, że od tego sezonu w drużynie tej występuje Polak – Kamil Wilczek. Lider strzelców ekstraklasy z poprzedniego sezonu poszedł do Włoch z Piasta Gliwice. Na pewno będziemy trzymać kciuki, żeby radził sobie w tej trudnej lidze jak najlepiej. Warto oglądać mecze drużyn włoskiej ligi w telewizji. Znajdziecie je też bez problemu w Internecie. Popatrzcie jak wygląda dzisiaj dobra piłka w wydaniu lokalnym. Bo włoska liga na tle europejskich jest mimo wszystko średniakiem.