Jak gra się jeden na jednego w piłkę nożną?

Jak gra się jeden na jednego w piłkę nożną?

Gdy ktoś chce umieć dobrze grać w piłkę nożną, musi perfekcyjnie opanować właściwą technikę. Bardzo ważnym elementem, który trzeba mieć odpowiednio wyćwiczony, jest gra 1 na 1.

Każdy zawodnik musi potrafić utrzymać się przy piłce, nie pozwalając przeciwnikowi na jej odbiór. Ważnym elementem jest zaskoczenie go, które gwarantuje jedynie ciężka praca i odpowiedni trening. Grający powinien przede wszystkim zadbać o swoją kondycję, by dysponować sporym przyśpieszeniem oraz móc pozwolić sobie na pomysłowe akcje, trudne do przewidzenia nawet dla najlepszych zawodników drugiej drużyny.

Dzięki odpowiedniej częstotliwości ćwiczeń, zawodnik uczy się zachowania w konkretnych sytuacjach, a co za tym idzie, trudno jest go przechytrzyć w trakcie meczu. Gra 1 na 1 zdarza się bardzo często podczas każdego spotkania i to właśnie podczas tego elementu najlepiej widać indywidualne zdolności piłkarza. Wyminięcie przeciwnika powinno mieć na celu maksymalne skrócenie drogi do bramki. To właśnie te osoby, które często zwyciężają w pojedynkach są bardzo wartościowe dla swojej drużyny.

Gra 1 na 1 powinna się jednak odbywać z dala od własnego pola karnego, gdyż w przeciwnym razie może ona skutkować nawet utratą bramki. Nie należy jej również podejmować, gdy piłkarze znajdują się w przewadze liczebnej – w takim wypadku lepiej jest podać piłkę korzystniej ustawionemu koledze. Jeśli z kolei wie się, że przeciwnik posiada dużą zdolność odbierania piłki, nie warto podejmować z nim pojedynku, gdyż ten może okazać się z góry skazany na niepowodzenie. Gdy rozpoczyna się pojedynek, trzeba wierzyć we własne zdolności i wykorzystać jak najwięcej z tego, co się do tej pory nauczyło, bo tylko takie podejście może przynieść pożądany skutek.

Gra 1 na 1 jest bardzo trudna do wyćwiczenia i jednocześnie niezwykle pożądana u każdego zawodnika. Wówczas podejmuje się bowiem samodzielną walkę z rywalem, przez co można liczyć wyłącznie na własne umiejętności, nabyte w trakcie treningów. Piłkarze wkładają w nią bardzo dużo siły, ponieważ polega ona na ciągłym kontakcie z zawodnikiem przeciwnej drużyny, który opiera się na ataku i obronie. Element ten z pewnością uczy odpowiedzialności i samodzielności w działaniu, ponieważ ciężar gry przerzucony jest na barki wyłącznie jednego zawodnika.

Kiedy zawodnik podejmuje się pojedynku, zwykle jego decyzja wpływa na dalszy przebieg meczu. Gra 1 na 1 przyzwyczaja go do nowoczesnych tendencji, objawiających się coraz częściej w dyscyplinie piłki nożnej. Bardzo ważnym punktem wielu rozgrywek jest przecież dobrze wykonany drybling, który wieńczy strzał w światło bramki lub podanie do wychodzącego na czystą pozycję partnera. Takie akcje niezwykle często kończą się trafieniami, dlatego też są podstawą współczesnego futbolu.

Gra 1 na 1 bardzo często skutecznie pomaga całej drużynie, choć z równym powodzeniem może jej poważnie zaszkodzić. Przede wszystkim, trzeba więc mierzyć siły na zamiary i podejmować się jej jedynie wtedy, gdy widzi się szanse na ostateczne zwycięstwo pojedynku.