Układ sił w pierwszej lidze piłkarskiej.

Układ sił w pierwszej lidze piłkarskiej.

Zaplecze ekstraklasy, czyli nasza pierwsza liga piłkarska, zapowiada się w tym sezonie nadzwyczaj ciekawie. Drużyny, które w obecnym sezonie będą walczyć o promocję do ekstraklasy są niezwykle mocne. Również oglądalność pierwszej ligi rośnie, a to dzięki temu, że prawa do transmisji wykupiła telewizja należąca do obecnie jednego z najbogatszych Polaków. Transmisje pierwszej ligi w otwartym kanale sportowym spowodują, że będzie ona coraz bardziej popularna. Ale oprócz samej organizacji tych rozgrywek i ich marketingu znakomicie i bardzo ciekawie wygląda też układ sił. Można zaryzykować i napisać, że pierwsza liga w tym sezonie rozpoczyna nowy rozdział w swojej historii. Będzie na pewno rekordowo, jeśli chodzi o oglądalność. Co za tym idzie można się też spodziewać znacznego wzrostu poziomu tych rozgrywek.

Pretendentami do awansu do ekstraklasy na pewno można określić tylko kilka drużyn. W tym sezonie szczególnie mocno pod względem sportowym i personalnym wyglądają drużyny, które po zeszłym sezonie opuściły najwyższy szczebel rozgrywek. Zarówno Zawisza Bydgoszcz jak i GKS Bełchatów mają mocne kadrowo zespoły, ale także są doskonale zorganizowanymi klubami pod względem sportowym i finansowym. Zwłaszcza w drużynie z Bełchatowa można upatrywać faworyta do awansu. Pieniądze, jakie w Bełchatowie płyną na drużynę piłkarską pozwalają spokojnie koncentrować się na kwestiach czysto sportowych. Natomiast Zawisza Bydgoszcz, która również jest wymieniania jako faworyt, raczej będzie miała ciężko, żeby poradzić sobie z tak drastycznym spadkiem przychodów, jakie drużyny miały grając w ekstraklasie. No cóż, czas pokaże, która z tych drużyn realnie sprawi, że pierwsza liga będzie jedynie krótkim przystankiem na drodze powrotnej do ekstraklasy.

Natomiast pośród drużyn, które w pierwszej lidze grały w poprzednim sezonie na pewno możemy wyróżnić Arkę Gdynia, Wisłę Płock i GKS Katowice. Te drużyny jednak w każdym sezonie wymieniane są jako faworyci i w każdym regularnie zawodzą. Zwłaszcza drużyna z Katowic, która już od kilku sezonów nie potrafi powrócić do najlepszej polskiej ligi. Na pewno pierwsza liga dla chłopaków ze śląska nie jest szczytem marzeń. W Katowicach też wiele pozmieniało się teraz na dobre, a klub wydaje się być już w pełni dogadany z władzami miasta odnośnie budżetu i stadionu przy Bukowej. Kto wie, może to właśnie GKS wróci w tym sezonie na szczyt – przynajmniej ten pierwszoligowy.

Arka Gdynia jak zawsze gra solidną piłkę, ale też ma ogromne problemy z tym, żeby dostać się na samą górę tabeli. W poprzednich sezonach regularnie była bardzo blisko awansu, ale niestety pierwsza liga i drużyny w niej grające brutalnie weryfikowały ambicje drużyny z Trójmiasta. Co do Wisły Płock to jest to bardzo solidny zespół. Również wymieniany w gronie pretendenta do awansu równie regularnie zawodzi, jeśli chodzi o drugą połowę pierwszoligowych rozgrywek. Pierwsza liga jest na tyle silna w tym sezonie, że trudno jednoznacznie określić komu może dopisać w tym sezonie szczęście awansu do ekstraklasy. Każda z drużyn ma szanse, a w typowaniu faworytów może warto czasem zastanowić się, kto będzie czarnym koniem rozgrywek i zdobędzie awans, którego nikt ze znawców piłki nożnej się nie spodziewał.