Rozgrywki w świecie piłki nożnej

Rozgrywki w świecie piłki nożnej

Piłka nożna to prawdopodobnie rekordzistka wśród wszystkich innych dyscyplin sportowych, gdy chodzi o zróżnicowanie systemu rozgrywek. To niebywała popularność tego sportu przekłada się na to, że nie brakuje ani drużyn sportowych, chcących sprawdzić się w rywalizacji z pozostałymi zawodnikami, ani też widzów, którzy znajdują ogromną przyjemność w śledzeniu tych zmagań, kibicowaniu swoim ulubieńcom.

Rozgrywki ligowe i pucharowe

Rozgrywki piłki nożnej można podzielić na dwie zasadnicze kategorie: mecze ligowe i pucharowe. Poszczególne ligi organizowane są w ramach konkretnych krajów i właśnie na tej płaszczyźnie wewnętrznej organizowane są mecze mające za zadanie wyłonić mistrza danej ligi. Rozgrywki prowadzone są w sposób tradycyjny, to znaczy wymagają tego, by każda drużyna zmierzyła się z każdym przeciwnikiem, który także należy do danej ligi. Wyniki poszczególnych meczów są przeliczane według ustalonej zasady na konkretną liczbę punktów, jaka po meczu jest przyznawana każdej drużynie. W ten sposób tworzy się tabela punktowa, której zwycięzca zostaje mistrzem konkretnej ligi. W razie uzyskania tej samej końcowej liczby punktów przez więcej niż jedną drużynę, organizuje się mecz (lub mecze), którego wynik ma rozsądzić głównych zainteresowanych. Rozgrywki pucharowe przebiegają według innych zasad, co podyktowane jest między innymi tym, że dotyczą zbyt dużej ilości krajowych reprezentacji, by można było doprowadzić do tego, by każda drużyna zagrała z każdą. Zajęłoby to zdecydowanie zbyt dużo czasu, a zawodników prawdopodobnie również by wykończyło. Mecze pucharowe są zatem zorganizowane według zasady grupowej. Przynależność do grupy jest kwestią losowania, jednak w ramach grupy obowiązuje już ligowy harmonogram rozgrywek.

Rozgrywki europejskie

Każdy kraj europejski, podlegający i należący do UEFA prowadzi corocznie wewnętrzne rozgrywki ligowe, które pozwalają na wyodrębnienia mistrza danego państwa. Najlepsze drużyny europejskie są uprawnione do brania udziału w rozgrywkach organizowanych i nadzorowanych przez UEFA, posiadających status międzynarodowy w obrębie całego kontynentu. Najważniejsza, największa i najbardziej prestiżowa impreza sportowa, jaka odbywa się na etapie europejskim to Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Rozgrywane są co cztery lata od 1960 roku. Liga Mistrzów UEFA to turniej, w którym biorą udział najlepsi z najlepszych

Oczywiście najwyższy wymiar, w jakim mogą rywalizować sportowcy, to etap o zasięgu światowym. Organizowanie i nadzorowanie meczów międzynarodowych, które dotyczą drużyn narodowych z całego świata jest domeną Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (w skrócie FIFA). Zdobycie Pucharu Świata to jednak także nie najwyższe piłkarskie wyróżnienie, choć ogromnie prestiżowe i wzbudzające największe emocje graczy i kibiców. Nowożytne Igrzyska Olimpijskie wliczają bowiem piłkę nożną w poczet dyscyplin, w ramach których rywalizują Olimpijczycy – dokładanie dzieje się to od 1900 roku. Trzeba przyznać, że mistrzostwo olimpijskie brzmi jeszcze lepiej i dostojniej, niż wygrana w Mundialu.

Add Comment