Najpopularniejsze taktyki meczowe w piłce nożnej.

Najpopularniejsze taktyki meczowe w piłce nożnej.

Wymarzonym zawodem wielu kibiców piłkarskich jest bycie trenerem piłkarskim. Oczywiście najlepiej, jeśli byłoby się trenerem zespołu pełnego gwiazd, takiego jak Barcelona czy Real Madryt. W rzeczywistości do nie możliwe, ale są gry komputerowe, w których można się w rolę takiego trenera wcielić. Gry te są nadzwyczaj realne, więc emocje meczowe i przedmeczowe gwarantowane. To właśnie na takich symulatorach bardzo często prawdziwi trenerzy testuję ustawienie piłkarzy swojej drużyny. Realność takich symulatorów jest do tego stopnia ogromna, że przewidywane efekty nowych ustawień w rzeczywistości sprawdzają się z tym co wcześniej sprawdzano na symulatorze. Tym czasem ustawienie piłkarzy i realizacja założeń taktycznych to dwa największe wyzwania każdego trenera. Trzeba do każdego meczu wymyśleć inne założenia taktyczne, żeby efektem tej pracy był dobry wynik w meczu. Oczywiście, poza taktyką na wynik meczu składają się jeszcze umiejętności piłkarzy, na które taktyka nie ma już żadnego wpływu. Taktyką trzeba jedynie wyciągnąć z zawodnika to co jest w nim najlepsze.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze meczowe ustawienie piłkarzy to od wielu lat jest to klasyczne cztery – cztery – dwa. Czterech zawodników na obronie, czterech w pomocy i dwoje atakujących. Oczywiście poszczególne role piłkarzy przy tym ustawieniu można modyfikować. Pomocnicy mogą być nastawieni ofensywnie, grać przez środek, długimi lub krótkimi podaniami. Wszystko w rękach trenera zespołu. Nie mniej jednak zdecydowana większość zespołu, która dysponuje dwoma równorzędnymi napastnikami preferuje właśnie to ustawienie piłkarzy, jako klucz do sukcesu w każdym meczu.

Warto powtórzyć, że taktyka zawsze dobierana jest pod przeciwnika. Jeśli w meczu pucharowym gra bardzo mocna drużyna z bardzo słabą to ta mocna może sobie pozwolić nawet na zastosowanie taktyki cztery – trzy – trzy. To już większa ofensywa, ale przy zachowaniu takiej samej siły w obronie. Każdy, kto grał w menagera piłkarskiego wie, o czym mówimy. Wie o tym też każdy kibic piłkarski. Zawsze się mówiło, że tylu mamy trenerów ilu kibiców. Każdy zna się na piłce, kiedy ogląda ją przed telewizorem. Ciekawe, jak taki zwykły Kowalski poradziłby sobie, gdyby nagle z kanapy przed telewizorem teleportował się na ławkę trenerską w meczu, który ogląda. Wracając jednak do tematu to kolejne popularne ustawienie piłkarzy to pięć – trzy – dwa z formacjami Diamond. Takie ustawienie piłkarzy wymaga użycia trzech środkowych obrońców oraz dwóch defensywnych pomocników na skrzydłach obrony. Dzięki temu w samym środku pomocy może być dwóch graczy, ponieważ bocznych obrońców zastępują właśnie defensywni pomocnicy.

To, jaką taktykę na meczu zaprezentuje drużyna zależy tylko i wyłącznie od trenera. Zawód trenera czy managera to naprawdę ciężki kawałek chleba. Na pewno poziom adrenaliny i stresu meczowego rekompensują gaże, jakie trenerzy otrzymują od swoich pracodawców. Nawet w naszej polskiej lidze trenerzy zarabiają bardzo dobre pieniądze, oczywiście w stosunku do średnich polskich wynagrodzeń. Za granicą, szczególnie na zachodzie, wynagrodzenia trenerów są wręcz kolosalne. Policzyć je można w milionach Euro rocznie.