Czwarta liga i okręgówka – kopalnie młodych talentów.

Czwarta liga i okręgówka – kopalnie młodych talentów.

W polskiej piłce nożnej ciągle brakuje dobrego szkolenia piłkarzy. Szkółki piłkarskie najlepszych drużyn ekstraklasy nie do końca spełniają oczekiwania w nich pokładane. Owszem, znajdują się czasem jakieś perełki i nie jeden młody zawodnik ze szkółki jest dzisiaj podstawowym graczem ekstraklasowej drużyny. Ale ciągle w Naszej lidze brakuje młodych i zdolnych juniorów na których można by za kilka lat oprzeć polską reprezentację. Dlatego też trzeba szukać gdzieś indziej. Jeśli w szkółkach piłkarskich zawodnicy nie rozwijają się do takiego poziomu, jakiego oczekują trenerzy seniorskich składów, to może warto spróbować poszukać młodych zawodnikach w niższych ligach. Na pewno okręgówka i czwarta liga to szczególnie warte uwagi poziomy rozgrywek w piłkę nożną w Polsce.

Dlaczego właśnie okręgówka – mógłby ktoś spytać. Przede wszystkim dlatego, że gra w niej prawie tysiąc różnych drużyn, które występują zazwyczaj w małych miejscowościach. Taka ogromna liczba drużyn i graczy to również ogromna szansa na znalezienie jakiegoś wyjątkowego i uzdolnionego gracza. A takich w niższych polskich ligach nie brakuje. Również czwarta liga polska ma kilkaset drużyn i małych klubów. Tam też jest całkiem sporo ciekawych i perspektywicznych graczy. Co najciekawsze okręgówka jest ligą, gdzie zawodnicy grają w głównej mierze z pasji. Jeśli gracze dostają jakieś pieniądze za mecz to są to kwoty symboliczne, które można porównać do kieszonkowego. To świadczy tylko o jednym. Okręgówka jest ligą w której zawodnicy nie grają dla pieniędzy ale z pasji i miłości do piłki nożnej. I to jest właśnie przepis na sukces i na znalezienie młodego i uzdolnionego zawodnika. Tylko z prawdziwej pasji i miłości do gry w piłkę biorą się prawdziwe talenty. A gra w piłkę na szczeblu czwartej ligi i ligi okręgowej to rzeczywiście można nazwać jedynie pasją albo hobby. Chociaż słowo „hobby” w tym przypadku kojarzy się z mniejszym zaangażowaniem, aniżeli słowo „pasja”.

Praktycznie każdy profesjonalny zespół piłkarski ma swoich scoutów, którzy zajmują się poszukiwaniem graczy, których można nabyć i którzy będą realnym wzmocnieniem dla zespołu. W praktyce niezwykle rzadko zdarza się, żeby piłkarz z czwartej ligi albo okręgówki, trafił do drużyny na wyższym poziomie aniżeli pierwsza liga. Każdy scout dobrze wie, jaki potencjał kryje w sobie okręgówka. Żaden wyszukiwacz talentów nie lekceważy tego poziomu rozgrywek, pomimo tego, że w praktyce okręgówka to ostatni szczebel profesjonalnej piłki nożnej w Polsce. Chociaż zespoły profesjonalnie zarządzane można w lidze okręgowej policzyć na palcach jednej ręki. Każda drużyna piłkarska, bez względu na to w jakiej lidze gra, walczy na boisku o jak najlepszy wynik każdego meczu. Ale w profesjonalnych zespołach na najwyższy poziomie problemem jest to, że juniorzy zarabiają bardzo dobre jak na ich wiek pieniądze. Więc tym samym, nie wielu z nich przetrwa tą życiową próbę związaną z zarabianymi pieniędzmi i jeszcze większą mobilizacją do podnoszenia swoich piłkarskich umiejętności.