Czym jest FIFA?

Czym jest FIFA?

FIFA to skrót francuskiej nazwy największej organizacji, która zajmuje się sprawami piłki nożnej jako dyscypliny sportu, zrzeszającej społeczeństwa większości krajów świata. Jej pełną nazwę tłumaczy się jako Międzynarodową Federację Piłki Nożnej. W sensie formalnym składa się na nią ogromny szereg federacji narodowych, to znaczy 209 krajów, które posiadają drużyny narodowe i wyrażają chęć współzawodniczenia z piłkarskimi przedstawicielami innych państw. Federacje narodowe łączą się w ramach kontynentów geograficznych w federacje regionalne. Europejską federacją jest UEFA.

Geneza powstania organizacji

Inicjatywa założenia FIFA połączyła przedstawicieli państw środkowej Europy (Francji, Belgii, Holandii, Danii, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji i Hiszpanii) którzy w 1904 roku postanowili zjednoczyć wysiłki w zarządzaniu międzynarodowymi rozgrywkami piłki nożnej. Na prace organizacji duży wpływ chciała mieć federacja angielska – posiadająca najdłuższe tradycje piłkarskie i roszcząca sobie prawo do przewodzenia innym krajom, zainteresowanym zawodową grą w piłkę nożną. Brak porozumienia między federacjami Wysp Brytyjskich a zalążkiem FIFA doprowadził do wykluczenia możliwości, by Anglia miała decydujące słowo w sprawie nowego organu. W rok po oficjalnym założeniu FIFA do państw zaangażowanych w tworzenie tej organizacji i zarządzanie międzynarodowymi meczami dołączyły kolejne kraje środkowej Europy: Luksemburg, Finlandia, Norwegia, Austria, Węgry i Włochy. Porozumienie ze stroną angielską ostatecznie również nastąpiło, a zaowocowało wybraniem prezesa federacji angielskie prezydentem FIFA. To on zasugerował, by ustalić jednolite i powszechnie obowiązujące zasady gry. Wraz z upływem czasu do międzynarodowej federacji dołączały kolejne państwa, a także regiony świata, urzeczywistniając marzenie założycieli tej organizacji – by zjednoczyć wszystkich, którzy angażują się w tę grę, czerpią z niej satysfakcję i przyjemność.

Jakie działania podejmuje FIFA?

Jako najwyższa organizacja zajmująca się sprawami piłki nożnej jako dyscypliny sportowej, FIFA jest odpowiedzialna za stanie na straży przepisów, które tworzą cały ten sport – najistotniejsze decyzje dotyczące reguł gry mogą zapaść jedynie w gronie władz FIFA. Najistotniejszym jednak zadaniem, jakie stoi przed międzynarodową federacją, jest organizowanie rozgrywek pucharowych, w których biorą udział drużyny narodowe państw członkowskich. Najpoważniejsze wydarzenia nadzorowane przez FIFA to te najbardziej prestiżowe, czyli mecze rozgrywane w ramach Igrzysk Olimpijskich oraz Mistrzostwa Świata, zwane popularnie Mundialem. Co więcej, federacja opracowuje i publikuje aktualny ranking, pozwalający zorientować się, które drużyny wiodą prym w tej dyscyplinie sportu.

Źródłem utrzymania organizacji są w 90 procentach wpływy, jakie notuje ona z biletów wstępu na mecze rozgrywane w ramach Mistrzostw Świata. Fakt, że tak potężny organ opiera swój byt niemal wyłącznie na takim źródle świadczy najlepiej o tym, jak popularnym obecnie sportem jest piłka nożna. To z kolei dostarcza FIFA motywacji do ciągłej pracy

Add Comment