Jakie stadiony piłkarskie warto zobaczyć

Jakie stadiony piłkarskie warto zobaczyć

Każdy miłośnik piłki nożnej powinien zobaczyć na własne oczy warte zwiedzenia stadiony piłkarskie. W Europie znajduje się wiele znanych i niesamowitych obiektów, na których największe kluby rozgrywają między sobą mecze.

Piłka nożna w Hiszpanii uważana jest za sport narodowy, nic więc dziwnego, że to właśnie tam można znaleźć najwspanialsze stadiony piłkarskie na świecie. Entuzjaści FC Barcelony koniecznie powinni zobaczyć największy stadion europejski – Camp Nou. Bilety można nabyć w kasie stadionu, jednak trzeba liczyć się z tym, że nie należą do najtańszych. Warto widzieć, że dzieci do lat pięciu mają wstęp bezpłatny. W trakcie wycieczki każdy zwiedzający obejrzy klubowe muzeum, stanowiska komentatorskie, szatnię, pokój konferencyjny, klubowy sklep z pamiątkami i oczywiście trybuny. Na Camp Nou znajdują się również trofea zawodników z Barcelony, reprezentujących drużynę koszykarską oraz hokejową.

Fani Ligi Hiszpańskiej z pewnością powinni udać się również na Santiago Bernabéu w Madrycie. Stadion Realu Madryt jest drugim największym obiektem tego typu w Hiszpanii i może pomieścić aż 80 tysięcy widzów. Na stadionie Królewskich rozgrywane są również mecze reprezentacji drużyny Hiszpanii. Wspaniałą pamiątką z Santiago Bernabéu z pewnością okaże się fotografia, zrobiona przy ławce rezerwowych.

Na szczególną uwagę zasługują oczywiście stadiony piłkarskie klubów z Premier League. Obowiązkową pozycją jest słynny Old Trafford, obiekt należący do Menchesteru United. Przebywając na Old Trafford, koniecznie trzeba zwiedzić tunele, prowadzące na boisko. Warte uwagi są również trybuny, z których można dotrzeć do kilku ważnych pomieszczeń. Do ciekawych obiektów należą również pomniki Sir Matta Busby’ego oraz Sir Aleksa Fergusona. 

Ciekawe stadiony piłkarskie można odnaleźć również we Włoszech. Wielbiciele futbolu na pewno będą zachwyceni wizytą na obiekcie należącym do Starej Damy – Juventus Stadium. Wejście do muzeum zostało umieszczone zaraz przy oficjalnym sklepie klubu, a kolejki po bilety są zazwyczaj bardzo długie. Na początku zwiedzania można zobaczyć zdobyte przez klub trofea, by następnie przejść do pomieszczenia z ważnymi dokumentami z dawnych czasów i koszulkami Juventusu. Oczywiście dużą atrakcją jest zwiedzanie szatni zawodników Starej Damy.

Stadiony piłkarskie w Niemczech co roku przyciągają wielu miłośników futbolu. Fani Bundesligi na pewno będą zachwyceni wizytą na Allianz Arenie w Monachium. Stadion wyróżnia się piękną architekturą i zachwyca kibiców z całego świata. Mecze na tym stadionie rozgrywają dwa kluby: Bayern Monachium oraz TSV 1860. Ponadto, odbywają się tam również mecze reprezentacji Niemiec. Wycieczka po obiekcie dla osób indywidualnych oraz grup trwa około sześćdziesięciu minut, a wycieczki dla dzieci obejmują czas dziewięćdziesięciu minut. W ofercie zwiedzania znajduje się wiele multimedialnych atrakcji, które z pewnością przypadną do gustu fanom drużyn z Monachium.

By zobaczyć na własne oczy najwspanialsze stadiony piłkarskie świata nie trzeba nawet wyjeżdżać z kraju. Miłośnicy piłki nożnej bez wątpienia nie mogą zapominać o stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Obiekt jest otwarty przez siedem dni w tygodniu, a najmłodsi (dzieci poniżej pięciu lat), mogą oglądać stadion za darmo. Podczas zwiedzania ma się do wyboru różne trasy, do których należą: trasa piłkarza, trasa historyczna i trasa ekskluzywna. Ciekawą propozycją jest również punkt widokowy stadionu PGE Narodowy.