Rodzaje treningów na treningu dla zawodowych piłkarzy

Rodzaje treningów na treningu dla zawodowych piłkarzy

Każdy trener piłki nożnej to człowiek przeznaczony do wielu zadań jednocześnie. Bo sam trening piłki nożnej to wielowymiarowe i wielozadaniowe zajęcia, na których ćwiczy się nie tylko grę w piłkę nożną, chociaż to jest oczywiście podstawa. Sam trening umiejętności czysto piłkarskich i taktycznych jest solą każdych zajęć trenera z piłkarzami. Wiadomo, że mają oni odnosić jak najlepsze wyniki na boisku. Żeby jednak drużyna mogła osiągnąć poziom zbliżony do ideału musi potrafić jedno – trenować wszystko to co każe im trener dokładnie według jego życzenia.
Na każdym treningu musi przede wszystkim panować żelazna dyscyplina. To absolutna podstawa, żeby zawodnicy mogli czerpać jak najwięcej korzyści z zajęć z trenerem. Same treningi muszą być zróżnicowane i różne, przeprowadzane z odpowiednią częstotliwością i naprzemiennie. Bardzo ważnym rodzajem treningu są zajęcia siłowe, czyli wizyty piłkarzy na siłowni. Dzięki takim zajęciom zyskują oni na sile oraz przede wszystkim muszą być sprawni fizycznie pod każdym względem. Zajęcia na siłowni prowadzą oczywiście asystenci trenera głównego odpowiedzialni właśnie za fitness i formę fizyczną zawodników.
Kolejnym ważnym rodzajem treningu jest oczywiście trening motywacyjny. Każdy mecz to ogromne wyzwanie, ale naprawdę ważnych meczy jest w sezonie może kilkanaście. Trzeba zatem mieć podejście do zawodników, a sztab trenerski zajmujący się psychologią odpowiednio przygotowuje do meczu głowy zawodników. W przypadku motywacji równie ważny jest główny trener zespołu, który jest w pewnym sensie idolem wszystkich zawodników w drużynie. Dlatego też właśnie trener ma największe możliwości umotywowania graczy na kolejny mecz. Sama motywacja to też jednak nie wszystko. Jeśli mecz jest szczególnie ważny a presja na zawodnikach nazbyt duża to właśnie trener musi zawodników na tą presję uodpornić. Tak, żeby za duże ciśnienie związane z meczem nie przeszkadzało w grze zawodnikom.
Mamy więc już za sobą trening taktyczny i umiejętnościowy, trening siłowy i trening motywacyjny. Wróćmy więc na chwilę jeszcze do treningów taktycznych i technicznych. One również prowadzone są przez kilku trenerów – asystentów pod nadzorem trenera głównego. Bramkarzy szkoli osobny trener aniżeli obrońców czy napastników. Wiadomo też, że im większe kluby tym więcej trenerów szkoli zawodników. Sztaby trenerskie w najlepszych zespołach świata bardzo często składają się nawet z kilkunastu i więcej osób.
Na treningu bardzo ważne jest pełne zaangażowanie zawodników. Ale po męczących i wymagających treningach potrzebny jest tez relaks, który również ma dotyczyć całego zespołu. Cała drużyna razem może wyjść na kręgle, do kina na jakiś film czy pograć wspólnie na konsoli rywalizując ze sobą. Wtedy w zespole tworzy się duch zespołu, czyli coś co widać na boisku. No i podnosi się ogólne morale zawodników, co jest bardzo ważnym wyznacznikiem ich zadowolenia z gry w drużynie. Morale podnosi też dobra forma i świetne oceny meczowe, ale akurat to wynika z tego, że piłkarze dobrze spisują się na treningach umiejętnościowych.

Add Comment