Różne rozgrywki piłkarskie

Różne rozgrywki piłkarskie

Istnieje wiele zróżnicowanych turniejów i lig, w których rywalizują ze sobą skrajnie różne drużyny, na innym poziomie sportowym i organizacyjnym. Dzięki temu, że obok najważniejszych lig świata prowadzone są także ligi okręgowe i amatorskie, piłka nożna jest tak powszechnie uwielbianym sportem i fenomenalną maszynką do robienia pieniędzy. Właśnie przez to, że większość obecnych kibiców piłkarskich kiedyś biegała na boisku za piłką i sama przekonywała się na swojej skórze o wyzwaniach piłkarskiego życia i emocjach ze strzelonych oraz straconych bramek – dzisiaj kluby mają tak wiernych i gotowych na wszystko fanów. Ale obok tego wielkiego sportu i najistotniejszych rozgrywek klubowych czy mistrzostw reprezentacji narodowych, istnieje także mniejszy futbol, regionalny czy lokalny, amatorski oraz juniorski, bez których to zbudowanie międzynarodowej pozycji piłki nożnej byłoby całkowicie niewykonalne.

Należy więc przed przejściem do wymieniania najważniejszych i najistotniejszych rozgrywek piłkarskich oddać cześć tym wszystkim mniejszym graczom piłkarskiego światka, którzy nigdy nie dostają się na największe imprezy, ale stale rozwijają fundamenty i podstawy organizacyjne u siebie, co ma kolosalne przełożenie na sukces globalny. Oglądalność największych lig świata poza ich granicami to właśnie efekt tego, że w Rumunii czy Polsce żyją tysiące lub miliony telewidzów i Internautów zainteresowanych żywo wynikami takich klubów jak Real Madryt, Manchester United czy Bayern Monachium. A wraz z międzynarodową rozpoznawalnością klubu i jego zawodników, tworzy się zupełnie inne warunki do pracy, strukturę organizacyjną i model biznesowy wzoruje się już bardziej na korporacyjnych standardach, powielając typowo korporacyjne zarządzanie. To właśnie pasja tych tysięcy i milionów globalnych odbiorców piłki nożnej sprawia, że wielkie kluby mogą napędzać się paliwem z milionów wpływających do klubowej kasy, a przepaść między najzamożniejszymi i biedniejszymi uczestnikami światowego futbolu rośnie. Ogromna w tym zasługa najpopularniejszych, najchętniej oglądanych i najlepiej rozreklamowanych rozgrywek piłkarskich na świecie – zwłaszcza zaś w Europie. To kilka głównych rozgrywek, które rok rocznie przyciągają coraz większą rzeszę widzów, bez względu na pochodzenie, język, religię czy kolor skóry.

Najważniejsze piłkarskie imprezy

Analizując listę i kalendarz najpopularniejszych i najważniejszych piłkarskich imprez świata, trzeba przede wszystkim rozpocząć od wyraźnego rozgraniczenia futbolu klubowego i piłki nożnej reprezentacyjnej. W kadrze występować mogą tylko i wyłącznie zawodnicy pierwszego sortu w zakresie możliwości i talentów piłkarskich danej nacji. Oczywiście zdarza się, co jest dopuszczalne regulacjami FIFA i UEFA, że naturalizuje się piłkarzy, a więc daje się paszporty lepszym graczom zagranicznym, którzy w przeszłości mieli przodków lub inne konotacje z danym krajem. Skuteczniejsze jest jednak z wielu punktów widzenia stawianie na własną szkołę narodową i wspieranie, czasami kosztem wyników, młodych utalentowanych chłopaków z danego kraju, albowiem to tworzy większy prestiż reprezentacji, ułatwia kibicom utożsamianie się z zespołem, a także zachęca innych potencjalnych debiutantów w kadrze do jeszcze większego wysiłku wkładanego w trening, jak i później na meczach oficjalnych. Wszystko to sprawia, że selekcjoner reprezentacji tak naprawdę nie ma czasu na szkolenie zawodników czy ich przygotowanie fizyczne, a może korzystać jedynie z tego, co z najlepszymi zawodnikami robią zatrudniające ich kluby.

Gdy reprezentanci kraju wychodzą regularnie w pierwszych składach zespołów, nawet średnich lig, ale mogą się ogrywać w trudnych gatunkowo spotkaniach i wybiegać setki minut w sezonie – z pewnością będą kadrze bardzo przydatni. Nie oznacza to jednak, że selekcjoner nie może poważnie kształtować chociażby stylu gry swoich zawodników i konkretnych strategii. Wybór dwóch napastników do składu w miejsce stosowanego dekadami ustawienia 1-4-5-1, a także trenowanie konkretnych rozwiązań rzutów wolnych i innych stałych fragmentów gry, czy wreszcie integrowanie zawodników ze sobą i odpowiednie ich motywowanie – oto elementy, w których dobry selekcjoner jest w stanie wyprzedzić inne zespoły i odnieść lepszy wynik sportowy z zawodnikami pochodzącymi z teoretycznie gorszych klubów i lig.

Imprezy reprezentacyjne

Dla kibiców reprezentacyjnych najważniejsze są oczywiście Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, a także bardzo często Mistrzostwa Europy. Fenomenem jest zainteresowanie europejską piłką wśród nacji afrykańskich czy azjatyckich, które bardzo wysoko cenią sobie jakość wyszkolenia, a także organizacji i strategii prezentowany przez europejskich piłkarzy i zespoły ze Starego Kontynentu. Dlatego Mistrzostwa Europy mają dużą oglądalność na całym świecie, co jednak i tak nie może równać się z wynikami osiąganymi przez FIFA i jej Mistrzostwa Świata. Globalność tej imprezy i liczebność reprezentacji z całego świata sprawia, że impreza te jest absolutnie najważniejsza w kalendarzu czteroletnim piłkarskich imprez, ma najwyższy ciężar gatunkowy i także przynosi największe przychody wszystkim uczestnikom.

Copa Libertadores czy Puchar Afryki, mimo swoich coraz wyższych aspiracji i lepiej grających reprezentacji, wciąż mają problem z odniesieniem porównywalnego sukcesu medialnego. Szczególnie zaskakujące są wyniki latynoskich imprez piłkarskich – w Ameryce Południowej praktycznie każda reprezentacja gra futbol porywający i imponuje na Mistrzostwach Świata. Jednak braki organizacyjne w piłce klubowej, skorumpowane i źle prowadzone ligi bez jasnego medialnego wsparcia – rzutują także na szanse międzynarodowej sukcesu tego produktu piłkarskiego. Większość gwiazd lokalnej latynoskiej piłki natychmiast opuszcza Amerykę Południową i natychmiast próbuje swoich szans w Europie.

Imprezy klubowe

Reprezentacje grają jednak stosunkowo rzadko, natomiast imprezy jak Mistrzostwa Świata i Europy odbywają się co cztery lata, co także wywołuje i wielkich fanów ogromny głód narodowej piłki. W międzyczasie odbywa się jednak zdecydowanie więcej rozgrywek ligowych i turniejów klubowych, także o randze międzynarodowej, jak Puchar Europy (niegdyś UEFA) oraz Liga Mistrzów. Dla fanów wspierających konkretny klub przywilej oglądania jego poczynań w takich rozgrywkach to wielkie przeżycie, ale nawet kibice z innych krajów chętnie emocjonują się wydarzeniami z Ligi Mistrzów i Pucharu Europy. Gdy grają dwa czołowe kluby Europy i tym samym całego świata – musi gwarantować to odpowiedni poziom widowiska sportowego, więc oglądalność tych imprez na całym świecie jest wielka, a przychody z praw telewizyjnych i sponsoringu – ogromne. Aby jednak do takiej międzynarodowej elity klubowej się dostać, najpierw trzeba odnieść sukces we własnym kraju – w Hiszpanii czy Anglii albo Niemczech wystarczy zajęcie jednego z trzech pierwszych miejsc w sezonie ligowym, aby wejść bezpośrednio do najważniejszej piłkarskiej ligi klubowej. Jednak kluby z krajów o mniejszym potencjale sportowym jak Polska czy Armenia, nie mogą bezpośrednio awansować chociażby do Ligi Mistrzów – muszą zagrać w jednej lub nawet czterech rundach prekwalifikacyjnych, czasami z zespołami o takiej renomie i marce jak Villareal, Ajax Amsterdam czy Bayer Leverkusen.

Add Comment