Gra murem w obronie i gra na czas

Gra murem w obronie i gra na czas

Mecz piłki nożnej, praktycznie każdy i na każdym poziomie, wiąże się z dużymi emocjami dla kibiców, dzięki temu, że jego przebieg jest do samego końca ogromną niewiadomą, a wynik waży się od pierwszej do ostatniej minuty meczu. Każdy kibic wie, że drużyny grające do końca potrafią odwrócić losy meczu niemalże w ostatniej chwili. Ileż było meczy w historii, które diametralnie zmieniały swój przebieg w ostatnich sekundach. Albo takie już prawdziwe dramaty, kiedy drużyna gości prowadzi jedną bramką, sędzia przedłuża mecz o kilka minut i w ostatnich sekundach meczu gospodarcze wyrównują. Nawet w tym roku jeden taki mecz miał miejsce w lidze angielskiej, z ciekawości można sprawdzić.
Mecz piłki nożnej to gra na taktyki i wytrwałość zawodników, to gra, w której trener drużyny musi się wykazać bardzo dużym nosem i intuicją. O wyniku decydują najmniejsze niuanse taktyczne i bardzo często wyniki są dużymi niespodziankami i zaskoczeniem. Ale pewne elementy strategii i gry taktycznej są powszechne i stosowane przez większość drużyn na świecie. Kiedy prowadzi się w trudnym meczu, kiedy wygrywa się na wyjeździe jedną bramką, kiedy remis daje nam awans do kolejnej turniejowej rundy wtedy trzeba w końcowych minutach po prostu bronić wyniku. Obrona wyniku to nic innego jak gra murem w obronie.
Mur w obronie tworzy po prostu maksymalna liczba zawodników. Obrońcy to oczywiście podstawa, bo oni przecież zawsze bronią dostępu do bramki. Ale do murowania bramki można też zawołać pomocników i napastników. Wtedy możemy mówić praktycznie o „obronie Częstochowy” jeśliby używać takich historycznych frazeologii.
Każdy trener wie, że mecz piłki nożnej toczy się do ostatnich minut, ale nie każdy wierzy, że w tych ostatnich minutach będzie w stanie odwrócić losy całego spotkania. Nasz wielki polski trener zawsze powtarzał, że dopóki piłka jest w grze to zdarzyć się może wszystko. I te słowa do dzisiaj przyświecają większości polskich trenerów. Nie mniej jednak zawsze drużyna, która wygrywa w meczu bądź ma wynik dla siebie korzystny zrobi wszystko, żeby tego czasu gry było jak najmniej. I stąd właśnie bierze się gra na czas, która z reguły idzie w parze z murem w obronie.
Gra na czas to taki sposób prowadzenia gry, żeby celowo ograniczać goniącym wynik przeciwnikom czas realnej i faktycznej gry. Może to być zwlekanie z wykonaniem wolnego albo wyrzutu z autu, może to być również nazbyt mocne reagowanie na delikatne faule czy boiskowe zaczepki. Każda drużyna ma swoje sprawdzone sposoby grania na czas i jest to na pewno stały element taktyczny każdego meczu. Plus rzecz jasna obrona bramki wszystkimi zawodnikami z pola. Nie zawsze jednak taka taktyka przynosi zamierzony skutek. Pozostają jeszcze stałe fragmenty gry, które przeciwnicy mogą wykorzystać, żeby przedostać się jak najbliżej pola karnego grających na czas rywali. A przy stałych fragmentach wszystko może się zdarzyć. Czasem jest to najłatwiejsza możliwość na wyrównanie czy odwrócenie losów spotkania. I dlatego właśnie mecz piłki nożnej to emocje w najlepszym wydaniu.

Add Comment