Poszczególne pozycje piłkarzy na boisku i role, jaką pełnią

Poszczególne pozycje piłkarzy na boisku i role, jaką pełnią

Piłkarscy kibice doskonale wiedzą, że zawodnicy na boisku grają w określonych formacjach. Indywidualnie zawodnicy grają na poszczególnych pozycjach i to właśnie te pozycje tworzą wspomniane wyżej formacje. Być może jednak nie wszyscy dokładnie wiedzą, jaki zakres obowiązków mają konkretne pozycje, a więc dla wszystkich kibiców i piłkarskich laików poniżej przedstawiamy piłkarski przewodnik po pozycjach – oczywiście tych boiskowych.

Zaczniemy od bramki, której strzeże bramkarz. I jakby się mogło wydawać nie jest to jego jedyna rola i jedyny obowiązek na boisku. Bramkarz ma oczywiście za zadanie nie wpuścić do bramki ani jednej piłki rywali, ale musi też piłkę odpowiednio wybić. Co wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe. Piłkę można wybić daleko albo podać krótko do swojego obrońcy. Rolą bramkarza jest też prawidłowe ustawienie piłkarzy w murze podczas rzutów wolnych wykonywanych przez rywali.

Formację obroną tworzą środkowi i boczni obrońcy oraz stoper. Teoretycznie oczywiście każdy obrońca ma taką samą odpowiedzialność za bronienie dostępu do bramki, ale rzecz jasna rola każdego indywidualnie jest ustalana z trenerem. Trener decyduje o tym, czy obrońcy mają grać pressingiem, albo jaką konkretnie rolę mają przypisaną do swojej pozycji, na której w danym meczu grają. Obrońcy mogą oczywiście być wysunięci albo cofnięci, co z kolei zależy od założeń taktycznych trenera oraz od nastawienia całej drużyny.

Formacją łączącą obronę z atakiem jest oczywiście formacja pomocy. Pomocnicy mają za zadanie rozgrywać piłkę oraz podawać ją do ataku. Pomocnicy mogą być defensywni albo ofensywni. Jak sama nazwa wskazuje są oni odpowiedzialni za pomaganie poszczególnym formacjom, a więc Ci defensywni bardziej pomagają obrońcom, a Ci ofensywni bardziej pomagają napastnikom. Pomocnicy mogą grać na środku albo na bokach, ale mogą też zagrać w linii poprzedzającej bezpośrednio atak, na przykład z rolą rozgrywania piłki w ataku.

No i oczywiście na koniec nie pozostaje nic innego jak opisać rolę piłkarzy, którzy stanowią sól każdego meczu, którzy zapewniają emocje, zwłaszcza kiedy pudłują. Zawodnicy w formacji ataku bądź jak kto woli napastnicy wiedzą, że kiedy pudłują i nie trafiają to emocje na trybunach są największe. Oczywiście to z lekką nutką ironii. Bo tak zupełnie na poważnie to każdy napastnik i zawodnik z ataku ma tylko jeden cel – gol dla swojej drużyny. Zrealizować ten cel zawodnik może sam – po prostu wbijając piłkę do siatki – albo pomagając innemu napastnikowi i podając mu dobrze piłkę. Napastnicy mogą być środkowi oraz boczni. Każdy zawodnik gra na swoim boku w zależności od tego, jaką nogą się lepiej posługuje.

Wszystkie formacje i każda pozycja w meczu jest szalenie ważna i składa się, niczym puzzle, na całkowity obraz gry. Każdy zawodnik ma do spełnienia swoją rolę na boisku i dobre jej spełnienie to gwarancja dla trenera, że drużyna zagrała tak jak należy. Realizacja założeń taktycznych i trzymanie się ustawienia na boisku to właśnie zadanie piłkarzy grających na wyżej wymienionych pozycjach. Jeśli chociaż jeden element szwankuje to niestety, ale cała taktyka może się posypać niczym domek z kart.

Add Comment