Europejskie puchary – nagroda za dobry wynik w lidze krajowej

Europejskie puchary – nagroda za dobry wynik w lidze krajowej

Wszystkie ligi europejskie grają przez cały sezon po to, żeby wyłonić najlepszą drużynę w kraju. Bitwy o mistrzostwo zaczynają się wraz z rozpoczęciem pierwszej kolejki a kończą się bardzo często dopiero na ostatniej. W zależności od tego, jak bardzo emocjonująca jest liga, walka o mistrzostwo kraju  niekiedy potrafi toczyć się do ostatnich minut ligowych rozgrywek. Im więcej emocji i rywalizacji godnej najlepszych tym więcej kibiców oczywiście przybywa na mecze. Za tym wszystkim rzecz jasna idą ogromne pieniądze, które dzielone są pośród najważniejszych graczy w danej lidze. Większość europejskich lig gra systemem jesień-wiosna, ale jest kilka takich lig, które grają od wiosny do jesieni. Choćby na przykład liga irlandzka, chociaż w zasadzie nie wiedzieć czemu, bo jest to bardzo europejski kraj. A przecież wszędzie indziej na wyspach gra się właśnie od jesieni.
Pieniądze w ligach europejskich to jednak nie wszystko i drużyny nie grają tylko i wyłącznie po to, żeby wzbogacić się na przychodach z ligi czy wpływach od sponsorów. Poszczególne ligi europejski mają to do siebie, że nagrodą za mistrzostwo kraju oraz wysokie miejsce w lidze jest oczywiście występ w europejskich pucharach. Zarówno w tym, gdzie grają prawdziwi europejscy mistrzowie jak i w tym, w którym grają drużyny, które w swojej lidze zajęły wysokie pozycje tuż za mistrzowskimi.
Gra w pucharach europejskich to nie tylko ogromne wyzwanie dla wszystkich drużyn, ale również ogromny prestiż oraz jeszcze więcej pieniędzy dla zwycięzców i najlepszych. Każda drużyna, która z dobrej strony zaprezentuje się w Lidze Mistrzów czy Lidze Europejskiej może liczyć na bardzo duże dochody, ale dla niektórych klubów ze słabszych europejskich lig takie wpływy z europejskich pucharów to niekiedy ogromne sumy w stosunku do budżetów tych drużyn. Każdy klub patrzy na swoje finanse bardzo uważnie i większość nie może sobie pozwolić na szastanie pieniędzmi, na przykład jeżeli chodzi o transfery. Dlatego właśnie dobra gra w europejskich pucharach to dla średnich piłkarskich drużyn ogromna szansa na wzbogacenie się co najmniej znaczące.
Awans do europejskich pucharów drużyny mogą wywalczyć w dwojaki sposób. Pierwszy to oczywiście zdobycie mistrzostwa kraju albo jednej z najwyższych ligowych pozycji i wówczas można zakwalifikować się do pucharów. Drugi sposób to też wygrana i zdobycie krajowego pucharu. Drużyny, które zdobywają puchar kraju występują w Lidze Europejskiej. Dlatego często jest tak, że drużyny ze średniej ligowej półki koncentrują się potrójnie właśnie przy okazji rozgrywek krajowego pucharu. Jeśli ktoś obserwuje dokładnie europejskie rozgrywki ligowe i krajowe puchary może zauważyć, że bardzo często pojawiają się niespodzianki w meczach, gdzie teoretycznie jest jeden silny faworyt.
Można by pomyśleć, że pieniądze za ligowe sukcesy dla europejskich drużyn to nagroda za cały sezon ciężkiej pracy. Prawda jest jednak taka, że drużyny ze średniej półki zdecydowanie bardziej wolą w nagrodę zagrać w europejskich pucharach, gdzie mogą przecież liczyć na o wiele większe wynagrodzenie za osiągnięte rezultaty. Ale za tym idzie właśnie ogromny prestiż rozgrywek europejskich. Za tym, że udział w nich sam w sobie jest ogromną nagrodą i wielkim wyróżnieniem dla wszystkich drużyn.

Add Comment