Ciekawostki z boiska piłkarskiego

Ciekawostki z boiska piłkarskiego

Piłka nożna jest niezwykle popularnym sportem. Niemal każdy mecz przyciąga szerokie grona kibiców na stadiony, przed ekrany telewizorów i komputerów. Każdy mecz jest zupełnie inny. Rozgrywany na innym boisku, między innymi drużynami oraz motywowany innym celem. Wszystkie te wydarzenia łączy jednak pasja jaką jest właśnie ten sport. Jednym z najważniejszych elementów tego sportu jest oczywiście piłka do piłki nożnej.

Niemal każdy mały chłopiec marzy w dzieciństwie o własnej piłce, którą może trenować i grać z najbliższymi kolegami. W dorosłym życiu piłka kojarzy nam się już z poważnymi rozgrywkami prowadzonymi na światowej sławy stadionach. Zawsze jednak takim wydarzeniom towarzyszy taka sama piłka do piłki nożnej.

Każdy sport kieruje się odmiennymi zasadami. Również piłka do piłki nożnej musi spełniać określone wymagania. Obecnie taka piłka musi być wykonana ze skóry lub podobnego materiału spełniającego szczegółowe wymagania. Piłka do piłki nożnej musi mieć również określone wymiary. Jej obwód musi mieścić się między 68 – 70 cm. Jej waga musi natomiast mieścić się w granicach 396 – 453 g. Taka właśnie jest idealna piłka go piłki nożnej.

Sama konstrukcja takiej piłki również nie jest prosta. Każda piłka wykonana jest z kawałków materiału lub skóry o określonych wymiarach. Najczęściej piłka do piłki nożnej zostaje zszyta z 32 łat skóry. Dwanaście z pośród tych łat ma kształt pięciokątów foremnych, natomiast pozostałe dwadzieścia to sześciokąty foremne.

Obecnie piłki coraz częściej są wykonywane z materiałów syntetycznych, które są znacznie odporniejsza na zniszczenia niż naturalna skóra. Nowoczesne piłki w porównaniu do tych stosowanych dawniej nie chłoną wody, dzięki czemu gra podczas deszczu nie jest utrudniona. Naturalna skóra chłonie wodę, przez co piłki stawały się o wiele cięższe podczas deszczowej pogody. Obecne piłki dają więc większy komfort gry, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Dawniej piłka do piłki nożnej była zszywana grubymi nićmi. Obecnie w tym temacie również zaszły pewne zmiany i piłki są zgrzewane termicznie. Daje to większą odporność na ewentualne rozdarcie się szwów.

Warto wspomnieć również o tradycyjnym wzorze piłki, który nieustannie jest kojarzony właśnie z tym sportem. Pierwotnie piłka do piłki nożnej była wykonana z łat w barwie białej i czarnej. Naprzemienne połączenie łat sprawiało, że piłka wyglądała jak biało – czarna szachownica. Taka piłka była popularna ponieważ była dobrze widoczna podczas transmisji telewizyjnych w kolorze czarno – białym. Obecnie piłki są zdecydowanie barwniejsze i posiadają wiele odmiennych stylizacji.

Produkcja piłek do piłki nożnej obecnie jest prowadzona na szeroką skalę. Daje nie małe dochody, dzięki popularności tego sportu i szerokiej rzeszy kibiców. Największymi producentami piłek nieustannie są kraje azjatyckie.

Jak widzimy piłka, choć sprawia wrażenie niepozornej kuli, jest bardzo przemyślaną konstrukcją. To właśnie dzięki takim standardom daje więcej możliwości zawodnikom i zapewnia bezpieczną i komfortową grę.