Akademie piłkarskie dla młodzieży

Akademie piłkarskie dla młodzieży

Jeśli w polskiej piłce nożnej brakuje czegoś najbardziej to na pewno inwestowania w młodzież. Przecież to właśnie dzisiejsze młodziki i juniorzy są przyszłością polskiej piłki. W szkoleniu młodzieży niby wszystko jest w porządku, a jednak w rzeczywistości nic z tego nie ma. Albo nawet kiedy wydaje się, że już coś jest, to potem okazuje się, że jednak nic. W Polsce praktycznie każdy większy klub piłkarski ma swoje drużyny juniorskie. Nie można więc powiedzieć, że szkolenie piłkarskie w Polsce nie istnieje, albo, że jest na słabym poziomie. Można nawet powiedzieć, że pod względem ilościowym stoimy na bardzo dobrym poziomie. Tylko co z tego, że kluby mają drużyny juniorskie, skoro juniorów jest póki co, jak na lekarstwo. Jest jeszcze wiele do zrobienia w polskiej piłce, żeby szkolenie piłkarskie w Polsce stało na wysokim poziomie – również pod względem wyników sportowych i jakości wychowanków.

Na szczęście zaczyna w Polsce coraz bardziej powszechnieć moda na takie Akademie Piłkarskie jak na zachodzie. Zaczynają powstawać Akademie z prawdziwego zdarzenia, firmowane zresztą przez znane piłkarskie kluby czy znanych piłkarzy. Piłkarzy zarówno zagranicznych jak i krajowych. Można by się zastanawiać nad tym, czy takie akademie to rzeczywiście pomysł na to, żeby szkolenie piłkarskie w Polsce poprawić i wyprowadzić na takie dobre tory, jak ma to miejsce na zachodzie Europy. Można się zastanawiać, czy celem takich Akademii piłkarskich jest to, żeby nauczyć młodych ludzi grać w piłkę? Czy też celem jest zarabianie pieniędzy na ambicjach i marzeniach dzieci? No bo który rodzic odmówi dziecku gry w piłkę w takiej znanej Akademii, jeśli oczywiście będzie go na finansowanie tego stać. Sytuacja podobna ma miejsce w polskim tenisie ziemnym. Tutaj również młode talenty szkolą się za pieniądze rodziców, ale na palcach jednej ręki możemy policzyć graczy, którzy znaczą cokolwiek w polskim tenisie ziemnym mężczyzn. Wracając jednak do tematu to oczywiście szkolenie piłkarskie w Polsce można poprawić otwierając kolejne Akademie. Ale gra w nich czy nauka powinna być w całości finansowana przez kogoś z zewnątrz a nie rodziców. Gdyby za naukę gry w piłkę i rozwijanie umiejętności piłkarskich płaciło miasto to oczywiście byłby z tego większy pożytek. Bo pewnie do takiej akademii przychodziły by dzieciaki z pasją, ale niekoniecznie Ci, których rodziców po prostu na taki luksus jest stać.

Żeby móc poprawić w znacznym stopniu szkolenie piłkarskie w Polsce trzeba do tego naprawdę sporych środków finansowych. No i co ważne, musiałyby funkcjonować profesjonalne ligi juniorskie na wielu szczeblach. Wtedy zawodnicy mogliby się ogrywać i zdobywać doświadczenie w prawdziwych meczach piłkarskich. Ale póki co szkolenie piłkarskie w Polsce wygląda jak wygląda. I dlatego właśnie tak rzadko widzimy w polskiej lidze dobrego i wyróżniającego się juniora. No i oczywiście Nasze młodzieżowe reprezentacje piłkarskie też niestety niczego wielkiego nie osiągają. Tylko nieustanna praca z dziećmi i młodzieżą może w tej materii coś zmienić. Ale na to jest jeszcze potrzebne co najmniej kilkanaście długich lat.