Polska Ekstraklasa coraz silniejsza w Europie

Polska Ekstraklasa coraz silniejsza w Europie

Od wielu lat mówi się, że polska piłka nożna jest na bardzo słabym poziomie. Każdy narzeka na atrakcyjność Naszej ligi, a większość komentatorów wypowiada się na temat jej atrakcyjności raczej niepochlebnie. Wynika to przede wszystkim z tego, że rzeczywiście Nasze zespoły od wielu lat nie potrafią pokazać się z dobrej strony. Ale z tą teorią można oczywiście dywagować. Na szczęście coraz więcej piłkarskich ekspertów twierdzi, że polska ekstraklasa jest wbrew pozorom coraz silniejsza, ale co najważniejsze jest również coraz lepiej postrzegana poza granicami kraju. I chociaż polski zespół nie grał od blisko dwudziestu lat w najbardziej prestiżowej Lidze Mistrzów to nie można zapomnieć, że w poprzednim sezonie mieliśmy na to ogromne szanse. A właściwie miała na to Legia Warszawa. Gdyby nie wielbłąd z nieuprawnionym do gry zawodnikiem losy tych pamiętnych zeszłorocznych eliminacji mogły się potoczyć różnie a warszawska drużyna była bardzo mocna.

Dzisiaj polska ekstraklasa to szesnaście zespołów. Sezon zasadniczy trwa 30 kolejek, po czym liga zostaje podzielona na grupę mistrzowską i grupę spadkową. Ekstraklasa w tej formie jest bardzo ciekawa i emocjonująca, ponieważ walka o mistrzostwo kraju trwa niemalże do ostatniej kolejki. Również oglądalność meczów polskiej piłki na najwyższym szczeblu rozgrywkowym cały czas rośnie. Transmisje wszystkich meczów można zobaczyć w płatnej stacji telewizyjnej ale dwa mecze z każdej kolejki pokazywane są w otwartym kanale sportowym dostępnych na platformach cyfrowych. Na polską ligę idą również coraz większe pieniądze. Prawa do transmisji przynoszą z roku na rok coraz większe zyski.

Jednakże o sile i coraz lepszej pozycji, jaką cieszy się ekstraklasa, świadczą również transfery. Legia Warszawa i Lech Poznań zasiliły swoje składy ciekawymi obcokrajowcami co sprawi, że mecze z udziałem tych drużyn będzie się oglądało jeszcze ciekawiej. Zresztą, na tą chwilę to te dwie drużyny są głównymi faworytami do awansu do grupy mistrzowskiej i pretendentami do tytułu. Rzecz jasna Lech Poznań będzie chciał mistrzostwo Polski obronić. No i co najważniejsze – te dwie drużyny wciąż mają szansę na pokazanie się w Lidze Europy, czyli zapleczu Ligi Mistrzów. Szkoda tylko, że Lech Poznań odpadł z eliminacji do Ligi Mistrzów, ale trafił na naprawdę solidnego i trudnego przeciwnika, jakim było szwajcarskie FC Basel. Nie pozostaje Nam nic innego jak czekać kolejny sezon na występ polskiej drużyny w eliminacjach do Champions League. Może za rok się uda, a szanse na to są coraz większe bo naprawdę Nasze drużyny są coraz silniejsze, przynajmniej te najlepsze.

Warto też dodać, że polska ekstraklasa zyskuje również na sukcesach polskiej reprezentacji. Nasza drużyna narodowa gra świetnie w eliminacjach do Mistrzostw Europy, co też świadczy o jakości ligi krajowej. Polska ekstraklasa ma niestety jeszcze bardzo daleko do poziomu najlepszych europejskich lig, ale niezmiernie cieszy to, że chce w niej grać coraz więcej dobrych jakościowo obcokrajowców. To też świadczy o tym, że Nasza liga jest dobrze postrzegana. Zwłaszcza, jako przystanek na drodze do zachodnich lig europejskich.