Jak oglądać mecze drugiej ligi piłkarskiej?

Jak oglądać mecze drugiej ligi piłkarskiej?

Polskie ligi piłkarskie z najwyższego szczebla mogą pochwalić się dużą oglądalnością. Jednak, aby zmierzenie oglądalności było możliwe to w ogóle mecze muszą być gdzieś transmitowane. Mecze ekstraklasy od wielu już lat dostępne są w całości w kodowanej stacji telewizyjnej na platformie cyfrowej, do której dostęp ma raczej nie wielu Polaków. Pierwsza liga od tego sezonu będzie pokazywana w otwartym kanale sportowym dostępnym w telewizji naziemnej i platformie cyfrowej. Można więc spokojnie w tym przypadku mówić o oglądalności i pokazywać dane jej dotyczącej. Gorzej w tej materii zdecydowanie ma druga liga, której mecze nie są pokazywane w żadnej ze stacji komercyjnych czy ogólnopolskich. Trochę szkoda, bo chociaż poziomem na pewno nigdy nie dorówna ona najwyższym klasom rozrywkowym to mecze w tej lidze mogą być bardzo ciekawe. Na szczęście jest jeszcze Internet, w którym znaleźć można praktycznie wszystko. Dzięki temu można też znaleźć niezależne portale internetowe i strony klubowe, na których można zobaczyć wybrane mecze drugiej ligi a nawet i niższych polskich lig.

Trzeba jednak się trochę w sieci naszukać. Druga liga jest jednak łatwa do znalezienia, ponieważ wiele klubów sportowych biorących udział w tych rozgrywkach ma swoje strony klubowe w Internecie. Zatem, jeśli chcemy obejrzeć któryś z meczów drugiej ligi zacznijmy od przeszukania stron internetowych klubów, które w danym meczu będą występować. Niektóre strony mają też telewizję klubową, na której już przed meczem można obejrzeć składy meczowe, komentarze czy nawet widok z szatni. Druga liga musi wypromować się niestety sama, ponieważ komercyjnie jest zbyt mało atrakcyjna, aby pokazywać ją w jakiejś znaczącej telewizji. Jeśli w sieci nie znajdziemy interesującego Nas meczu na stronach klubów kolejnym krokiem powinno być poszukanie lokalnej telewizji nadającej w miastach, z których grające kluby pochodzą. Jak już wspomnieliśmy druga liga jest mało atrakcyjna dla dużych stacji telewizyjnych, ale jest nadzwyczaj interesująca dla lokalnych telewizji żyjących mocno regionem, w którym nadają.

Wiele telewizji regionalnych pokazuje mecze drugiej ligi. Zatem jest duża szansa, że właśnie w takiej telewizji zobaczy się mecz swojej ukochanej drużyny. Szkoda, bo druga liga poziomem atrakcyjności i walki meczowej na pewno nie odstaje od pierwszej. Pod względem poziomu umiejętności na pewno jest gorzej niż w pierwszej lidze, ale walka i zaangażowanie na boisku są co najmniej takie same.

Być może w ciągu kilku najbliższych lat zmieni się podejście do niższych lig piłkarskich w Polsce. To na pewno nie będzie łatwym i szybkim procesem, ale realnie jest na to duża szansa. Na pewno właśnie druga liga jest tą kategorią rozrywek do których najprędzej zapuka jakaś duża telewizja z propozycją współpracy. Jednak, żeby się to opłacało nadawcy to nie może być mowy o zapłatę jakichkolwiek pieniędzy za prawa do transmisji meczów. Zapłatą byłaby na pewno promocja ogólnopolska i to wszystko na co kluby drugiej ligi mogłyby liczyć w tej sytuacji.