Kolebka piłki nożnej jedną z najsilniejszych lig na świecie.

Kolebka piłki nożnej jedną z najsilniejszych lig na świecie.

Piękno footballu jest wręcz nie do opisania. Dziesiątki naukowców do tej pory próbuje odkryć, na czym polega fenomen piłki nośnej. Jak to jest, że pasjonują się nią miliardy ludzi na całym świecie? Piłka nożna została wynaleziona w Anglii – tak przynajmniej twierdzą historycy, którzy zajmują się właśnie tym zagadnieniem. Może to dlatego właśnie kolebka piłki nożnej ma jedną z najsilniejszych lig na świecie. Liga, którą popularnie nazywa się Premier League, zawsze dostarcza największych emocji. Angielski football jest twardy i siłowy a zawodnicy charakteryzują się zaciętością i nieustępliwością. Wszyscy rozpływają się nad tym, jak piękna i emocjonująca jest właśnie Premier League.

Drużyny grające w lidze angielskiej są też jednymi z najbogatszych na świecie. Piłkarskie potęgi takie jak Manchester City czy Chelsea Londyn mają w praktyce nieograniczone budżety transferowe. Do drużyny z City pieniądze płyną od arabskich szejków, natomiast drużyna z Londynu opływa gotówką od rosyjskiego miliardera. Czyż to nie brzmi jak bajka? Nic dziwnego, że to właśnie te dwie drużyny wymieniane są w gronie największych faworytów do mistrzostwa Premier League i to praktycznie w każdym sezonie. Oczywiście te potęgi zbudowane zostały za wielkie pieniądze i to bardzo szybko. Jeszcze kilkanaście lat temu londyńskie City tułało się po drugiej angielskiej lidze, czyli Championship. Dzisiaj jednak stanowią one o sile angielskiej piłki w Europie. Piękne historie mają jednak zazwyczaj smutne zakończenie, a przecież umowy sponsorskie czy wielkie pieniądze nie będą płynęły wieczność. Nawet najbogatsze kluby powinny przynosić zyski i tego właśnie oczekują Ci, którzy w nie inwestują.

Ale angielska Premier League musi przynosić kolosalne zyski bo jest marką samą w sobie. Kolebka piłki nożnej jaką jest Anglia właśnie ma najdroższą ligę świata pod względem pieniędzy zapłaconych za prawa do transmisji meczów. Stawka, za jaką sprzedano prawa do transmisji na sezon 2015/2016 jest wręcz niewyobrażalnie wysoka i nieosiągalna nawet dla Bundesligi czy Primera Division. Chociaż sportowo te ligi można porównywać do ligi angielskiej to jednak oglądanie Premier League jest potencjalnie najdroższe. A stawki za prawo do pokazywania meczów z roku na rok rosną. Ciekawe, czy kiedyś osiągną maksymalny pułap i zaczną spadać. Dopóki jednak taka rzesza kibiców będzie mecze oglądać dopóty telewizje za ich pokazywanie będą płacić tak ogromne pieniądze.

Ale angielska Premier League jest też najlepszą ligą na świecie pod względem sportowym. Ze względu na swoją specyfikę gry angielska piłka jest nadzwyczaj przyjemna dla oka. I chociaż angielskie kluby już dawno nie wygrały prestiżowej i królewskiej wręcz Ligi Mistrzów to i tak liga angielska cieszy się nadzwyczaj dużym zainteresowaniem. Na czym polega fenomen angielskiej piłki tego nikt nie wie. Można się tylko domyślać, że w kraju, w którym piłka nożna powstała, zainteresowanie nią musi być po prostu nadzwyczajne. A tak właśnie można określić zainteresowanie angielską piłką w najlepszym z możliwych wydaniu, czyli wydaniu ligowym.