Z czego zbudowana jest futbolowa piłka?

Z czego zbudowana jest futbolowa piłka?

Piłka do gry w piłkę nożną musi spełniać pewne wymogi, aby mogła być stosowana podczas meczów futbolowych. Oczywiście podstawowa sprawa to jej kulisty kształt. Materiał może być skórzany lub inny, natomiast co ważne, obwód materiału nie może być mniejszy niż 68 centymetrów i większy niż 70 centymetrów. Waga piłki powinna wynosić 396-453 gramów. Sprzęt przed użyciem go w czasie meczu musi zostać napompowany do nadciśnienia we wnętrzu wynoszącego 0,6 do 1,1 atmosfery. Ten mały, kulisty i niepozorny obiekt może w swojej konstrukcji skrywać kosmiczne rozwiązania i materiały oraz w bardzo zmyślny sposób ułatwiać lub utrudniać bramkarzom pracę.

Różnorodność piłek – 18 i 32 łaty, skóra i syntetyk

Tradycja nakazuje, by piłka składała się z 32 łat i większość futbolówek spełnia to wymaganie. 12 łat to pięciokąty foremne, a pozostałych 20 jest sześciokątami foremnymi. Taki model został po raz pierwszy wyprodukowany w latach 50. XX wieku i upowszechnił w Europie. Firma Adidas przygotowała piłkę z 32 łat na potrzeby Mistrzostw Świata w 1970 roku. Dawniej piłki wykonywano z 18 kawałków skóry sznurowanych tak, by dało się dotrzeć do znajdującego się wewnątrz pęcherza wypełnionego powietrzem. Do tej konstrukcji nawiązuje Teamgeist – piłka Mistrzostw Świata w Niemczech w 2006 roku. Futbolówki są często produkowane z syntetycznej skóry PU, PVC lub mieszanki obu tych materiałów. W przeciwieństwie do prawdziwej skóry piłki nie chłoną wody podczas deszczu. Głównymi producentami piłek są kraje Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W Pakistanie i Indiach produkty są szyte ręcznie, w Chinach szyte maszynowo. Fabryki w Tajlandii i na Tajwanie kleją piłki, a w Korei są one zgrzewane.

Dlaczego tradycyjna piłka jest czarno-biała?

To bardzo proste – w czasach, gdy w telewizji upowszechniły się transmisje meczów piłkarskich odbiorniki były czarno-białe, nie było więc widać kolorów. Aby piłka była dobrze widoczna, postanowiono, że będzie się składać z biało-czarnych łat – potocznie zwana jest „biedronką”. Obecnie wszyscy na całym świecie posiadają już kolorowe odbiorniki, więc producenci piłek mogą szaleć z wzorami i kolorami futbolówek. Na przykład Nike Total 90 Aerow posiada specjalne pierścienie, które mają ułatwiać bramkarzowi ustalenie sposobu rotacji lecącej piłki. Co ciekawe zwykle na największe imprezy projektuje się odwrotnie – piłki mają być jak najtrudniejsze do wyłapania przez golkiperów, aby padało jak najwięcej bramek i zapewniało widowiskowość turnieju. Gdy piłkarska murawa jest zaśnieżona, wówczas podczas meczów używa się jaskrawokolorowych piłek.

Add Comment