Bundesliga – piłkarska liga naszych zachodnich sąsiadów

Bundesliga – piłkarska liga naszych zachodnich sąsiadów

Bundesliga jest jedną z najsilniejszych piłkarskich lig w całej Europie. Niemieckie kluby od wielu lat liczą się w walce o najbardziej prestiżowe międzynarodowe puchary, a wielu piłkarzy to właśnie tutaj rozpoczęło swój triumfalny marsz ku sławie i chwale. W Bundeslidze grało wieku polskich zawodników, jednak to właśnie w ostatnich latach niemieckie rozgrywki przyciągają uwagę milionów polskich kibiców piłki nożnej, a to wszystko za sprawą Roberta Lewandowskiego, który najpierw w Borusii Dortmund, a teraz w Bayernie Monachium zdobywa cenne gole i wyrósł na prawdziwą gwiazdę światowego futbolu.

Historia Bundesligi zaczyna się przed wojną

Początki Bundesligi sięgają lat międzywojennych, kiedy to Felix Linnemann w 1932 roku zaplanował zrzeszenie 16 najlepszych klubów pod nazwą Reichsliga. W tym czasie na terenie III Rzeszy działały silne ligi związkowe i ich szefowie odmówili udziału w Reichslidze, ponieważ obniżyłaby ona rangę związkowych zawodów. Po II wojnie światowej Niemcy zostały podzielone na NRD i RFN. W NRD w 1949 roku rozpoczęły się rozgrywki w ramach DDR-Oberligi, natomiast w zachodnich Niemczech Bundesliga wystartowała dopiero w 1963 roku. Wcześniej utworzono rozgrywki pomiędzy regionami systemem pucharowym, a następnie z podziałem najpierw na grupy, a potem finałem pod nazwą Oberliga. Wśród pierwszych klubów Bundesligi znalazły się istniejące do dziś silne kluby: m.in. Borussia Dortmund, FC Schalke 04, Werder Brema, Hertha Berlin czy VfB Stuttgart. Po upadku komunizmu i połączeniu NRD i RFN w Niemcy znane nam w obecnym kształcie Bundesliga zaczęła działać na jeszcze większym terenie.

Bayern Monachium to niekwestionowany rekordzista Bundesligi

Od początku tej ligi wystąpiły w niej łącznie 53 kluby. Jedynym zespołem, który ani razu nie spadł do niższej ligi jest Hamburger SV. Tylko raz zabrakło w niej Werderu Brema, a dwukrotnie – Bayernu Monachium i VfB Stuttgart. Pierwszy sezon Bundesligi – 1963/1964 wygrał klub 1. FC Koeln. Najbardziej utytułowanym klubem jest zespół Roberta Lewandowskiego – Bayern Monachium, który triumfował aż 24-krotnie i zdecydowanie przewyższa pozostałe drużyny – drugie miejsce zajmuje bowiem Borussia Dortmund z zaledwie pięcioma tytułami mistrza Niemiec. Klub, który wygrywa w danym sezonie oprócz tytułu mistrza kraju otrzymuje także paterę mistrzowską oraz możliwość dodania nowej gwiazdki nad logiem klubu – przy trzech wygranych przysługuje jedna gwiazdka, od pięciu dwie gwiazdki, od dziesięciu – trzy, a od dwudziestu – cztery. Z wiadomych powodów Bayern Monachium na zatem cztery gwiazdki, a trzech nie ma ani jeden niemiecki klub.

„Polska” Bundesliga

Niemcy, jako kraj bliski nam zarówno pod względem sąsiedztwa geograficznego, a także w pewien sposób kulturowego oraz posiadający jedną z najlepszych lig piłkarskich na świecie, w dodatku oferującą świetne wynagrodzenie w euro to dla wielu polskich piłkarzy naturalny kierunek, w którym podążają w miarę rozwoju swojej kariery. Wielu wyjeżdża do Niemiec wraz z szukającymi pracy rodzicami lub rodzi się wśród emigrantów i postanawia zacząć grę w piłkę nożną właśnie w tym kraju. Inni są wyłapywani przez łowców talentów już w wieku kilkunastu lat i wysyłani do zachodnich akademii talentów, powstających przy najsilniejszych klubach. Jeszcze inni zabłysną w polskiej ekstraklasie i otrzymują szansę transferu do niemieckich drużyn. Dzięki temu wszystkiemu w Bundeslidze grało i gra obecnie bardzo duża liczba Polaków lub zawodników polskiego pochodzenia, ale reprezentujących Niemcy (np. Miroslav Klose, Łukasz Podolski).

Polacy nie są chłopcami do bicia w niemieckiej piłce i wielu z nich zrobiło fantastyczną karierę, zapisując się złotymi zgłoskami w historii swoich klubów. Bezsprzecznie największą furorę w ostatnich latach robi Robert Lewandowski – najskuteczniejszy zawodnik z Polski w historii ligi niemieckiej, a także jeden z najlepszych napastników w Europie. Lewandowski przez kilka lat grał w Borussi Dortmund, a obecnie reprezentuje barwy najsilniejszego klubu Bundesligi – Bayernu Monachium. Niewątpliwie znakomitą pracę w Borusii wykonują też Jakub Błaszczykowski i Łukasz Piszczek, którzy są ważnymi ogniwami w tym zespole. Wśród najlepszych Polaków miejsce należy się też świetnemu napastnikowi Andrzejowi Juskowiakowi, grającemu przed laty w Wolfsburgu, Cottbus i Borussi Moenchengladbach, wieloletniemu kapitanowi Schalke Tomaszowi Wałdochowi oraz grającemu w tym samym klubie obrońcy Tomaszowi Hajcie. Wiele goli w Bundeslidze zdobył też Marek Leśniak, grali tam także Włodzimierz Smolarek i jego syn Euzebiusz, Jacek Krzynówek oraz Jan Furtok.

Add Comment