Gra pressingiem czyli najlepszą obroną jest atak

Gra pressingiem czyli najlepszą obroną jest atak

Piłka nożna to gra zespołowa, w której jest ogromna ilość różnych taktyk ale o końcowym wyniku meczu decydują zazwyczaj niuanse taktyczne i drobne szczegóły. Całość taktyczna to jedno a poszczególne uwagi i wytyczne trenera to drugie. Ilości taktyk nie może policzyć nikt bo są to kombinacje ustawień piłkarzy, poleceń i indywidualnych uwag, więc jest to praktycznie niepoliczalna liczba. Samych ustawień taktycznych jest kilkadziesiąt, wobec czego każdy trener ma w czym wybierać.

Wiadomo, że przyjęło się mówić, że najlepszą obroną jest atak. Można tak powiedzieć o meczach, w których nie gra się o najwyższą stawkę, w których porażka nie będzie się wiązała z na przykład odpadnięciem z pucharów. Takie mecze, które w ten sposób warto prowadzić pod względem taktyki to na pewno te ligowe, w których każdy mecz jest ważny, ale wszystkie mają wpływ na wynik w całym sezonie.

Atakowanie w meczu piłkarskim może być rozumiany jedynie przez to, że raz za razem przepuszcza się ofensywną akcję na pole karne rywali albo przynajmniej na ich połowę. Jednakże w grze ofensywnej niezbędne będzie posiadanie piłki na tyle często, żeby takie ataki móc przeprowadzać. Niezbędny będzie więc błyskawiczny odbiór piłki po jej utracie a co za tym idzie bardzo szybkie akcje polegające na tym, żeby tą piłkę jak najszybciej rywalom zabrać. I do tego właśnie w piłce nożnej służy pressing.

Pressing w piłce nożnej można by nazwać wieloma synonimami. Począwszy od uporczywego nękania a na nieustannym nacisku kończąc. Bo właśnie gra pressingiem to taki sposób gry, w którym naciska się nieustannie na rywala tak, aby wymusić na nim popełnienie błędu a w konsekwencji utraty piłki. Tylko i wyłącznie strata piłki jest celem pressingu na rywalu. A strata piłki może nastąpić w tym przypadku albo po indywidualnym błędzie albo po nieudanym podaniu do kolegi z drużyny. Przy czym oczywiście nieudane podanie też można nazwać rzecz jasna indywidualnym błędem.

Najlepszą obroną w wielu piłkarskich meczach rzeczywiście może być atak. Ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy rywal da się cofnąć do defensywy. Zatem drużyna atakująca musi atakować bezbłędnie. Jednak atak to nie to samo co pressing ale jedno z drugim jest ściśle powiązane i występuje zazwyczaj w parze. I uwaga, najciekawsze mamy na koniec. Każdy fan piłki nożnej wie, że można grać pressingiem ale z nastawieniem defensywnym ale nie można grać ofensywnie bez pressingu.

Gra pressingiem na pewno wspomaga grę ofensywną, ale wpływa też na bardzo szybką utratę siły przez zawodników. Dlatego nie można grać pressingiem przez cały mecz, ponieważ kondycyjnie zawodnicy mogliby tego nie wytrzymać. Stąd też największym wyzwaniem trenerów, którzy preferują grę pressingiem jest niewątpliwie wytrzymałość fizyczna i kondycja zawodników. Jeżeli zawodnicy nie będą kondycyjnie przygotowani na odpowiednim poziomie to gra zbyt aktywnym pressingiem może ich po prostu nazbyt zmęczyć. Na koniec tego artykułu zachęcamy do poznania wszystkich kanonów piłki nożnej oraz elementów związanych z taktyką oraz jej realizowaniem.

Add Comment