W piłce nożnej liczą się formacje.

W piłce nożnej liczą się formacje.

Wiele meczów w piłkę nożną ogląda się z zapartym tchem. Szczególnie mecze o stawkę, w których na boisku panuje walka od początku do końca. Wszystko w telewizorze wydaje się być pięknym i przyjemnym dla oka widowiskiem. Jednak w rzeczywistości nad przygotowaniem drużyny do takiego jednego meczu cały sztab ludzi pracuje już praktycznie od ostatniego gwizdka meczu poprzedniego. Każdy trener piłkarski i każda drużyna zaraz po jednym meczu piłkarskim żyje już kolejnym meczem. Każdy, kto ogląda piłkę nożną wie, że najważniejsza w meczu jest oczywiście taktyka. Ale do jej realizacji potrzebni są zawodnicy, potrafiący grać właśnie na konkretnej w taktyce pozycji. To nie jest takie proste, ponieważ każdy zawodnik piłkarski ma swoje preferowane formacje piłkarskie, na których najlepiej potrafi wykorzystać cały swój potencjał. A elementem każdej taktyki są właśnie formacje piłkarskie.

Wyróżniamy trzy podstawowe formacje piłkarskie w taktyce meczowej. Pominiemy tutaj bramkę, ponieważ na bramce może w meczu grać tylko jeden bramkarz, więc trudno tutaj mówić o formacji. Każda z trzech formacji jest bardzo ważna i każda ma swoją nadzwyczajnie ważną rolę w meczu. Formacja defensywna, czyli obrońcy, ma za zadanie chronić dostępu do własnej bramki. To oczywista oczywistość. Możemy mieć obrońców środkowych (centralnych) i bocznych obrońców. Boczni obrońcy bardzo często oprócz odbierania piłki przeciwnikowi muszą ją po prostu rozegrać i jak najszybciej przekazać piłkę do kolejnej formacji. To na obrońcach spoczywa największa odpowiedzialność za stracone bramki. Jeśli obrońca się pomyli , to jego zła interwencja kończy się najczęściej właśnie straconą bramką. W tym jest cały szkopuł właśnie, że obrona musi grać na pełnych obrotach i pełnej koncentracji przez całe dziewięćdziesiąt minut meczu. A jedno zagapienie się może kosztować drużynę na przykład utratę prowadzenia w meczu. Nie wszystkie formacje piłkarskie mają jednak aż tak dużą odpowiedzialność za stracone bramki.

Kolejne formacje piłkarskie związane są już zdecydowanie bardziej ze zdobywaniem bramek. Chociaż środkowa formacja, jaką jest pomoc, związana jest i z atakiem i z obroną. Pomocników możemy mieć środkowych, defensywnych i ofensywnych. W zależności od tego, jakie nastawienie i mentalność ma ustalona przez trenera taktyka. Jeśli bardziej jest ona ofensywna to i pomocnicy będą ofensywni. O ofensywnych bądź defensywnych pomocnikach możemy mówić zarówno w przypadku środkowych jak i bocznych pomocników.

Na koniec, na samym szczycie taktycznej układanki, znajdują się Ci, od których zależy najwięcej jeśli chodzi o wynik meczu. W praktyce za wynik meczu odpowiedzialne są wszystkie formacje piłkarskie ale za strzelanie bramek odpowiedzialny jest atak. Napastnicy, snajperzy czy po prostu atakujący – to oni powinni w meczu piłkarskim strzelać bramki. Zdobyć bramkę może oczywiście każdy, ale z ich braku rozlicza się najczęściej tylko napastników. Formacja ataku jest bardzo ważna, pomimo tego, że zawodnicy z tej formacji najmniej angażują się w grę. Typowy napastnik powinien kręcić się na połowie przeciwnika i czekać na dobre podanie do pomocników.